Jak powstaje pellet

Wieloetapowa kontrola

Produkt jest poddawany nieustannej kontroli na wielu etapach procesu produkcyjnego. Monitorowana jest np. wilgotność trocin i pelletu. Zanim produkt trafi do obiorców każda partia jest poddawana ostatecznej kontroli w przyzakładowym laboratorium. 

 

Proces produkcji pelletu

Trociny są suszone i mielone. Pod wpływem ciśnienia w maszynach formujących zmielone suche trociny są zagęszczane i powstają granulki o wysokich walorach grzewczych. Nie dodajemy żadnych sztucznych składników, nasz pellet jest w 100% naturalny. Pod wpływem wysokiej temperatury drewno uwalnia ligninę, która jest naturalnym klejem.  

 

Surowiec – zrębki z tartaków

W Pellet Energy nie wycinamy drzew, by wyprodukować z nich pellet. Wykorzystujemy resztki poprodukcyjne z tartaków. W tartaku wykorzystuje się najładniejsze deski i pnie. Przy produkcji pelletu ten aspekt nie ma większego znaczenia. Zależy nam raczej na tym, by pozyskać czyste trociny, niezanieczyszczone innymi substancjami. Taki surowiec wykorzystujemy do produkcji pelletu drzewnego.

 

Las – zielone płuca Ziemi

W okresie swojego wzrostu drzewa biorą udział w procesie fotosyntezy, w którym pochłaniają z atmosfery wydychany przez nas dwutlenek węgla i wydalają tlen, który dla nas jest niezbędny do życia. W procesie spalania drewna jest wydzielany dwutlenek węgla, jednak badania naukowe dowiodły, że jego ilość odpowiada ilości CO2 pochłanianej w trakcie życia drzewa. Dlatego mówi się o zerowym bilansie CO2 jako ekologicznym aspekcie opału drzewnego. Spalanie biomasy drzewnej jest uważane za korzystniejsze dla środowiska niż spalanie paliw kopalnych, również ze względu na emisję szkodliwych substancji, np. związki siarki czy rakotwórczy benzo(a)piren. 

 

Biomasa

Podczas obróbki drewna w tartakach powstają zrębki, które na ogół są utylizowane. Drobne wióry i ścinki nie mogą zostać wykorzystane do produkcji w tartaku, ale spalają się dokładnie tak samo jak drewno. To właśnie te zrębki, zmielone do postaci trocin, w Pellet Energy przerabiamy na pellet drzewny.

Wygodne worki

W końcowej fazie produkcji pakujemy pellet drzewny w 15 kilogramowe worki, z których łatwo i wygodnie przesypiesz opał do pieca lub kominka. Tak krótki proces produkcji i wykorzystanie biomasy powodują, że pellet drzewny to jeden z najtańszych na rynku materiałów opałowych. 

 

Ciepło domowe

W ten sposób cieszysz się domowym ciepłem i zapachem lasu. Pellet za cenę porównywalną z ekogroszkiem oferuje bardzo wygodny, łatwy w obsłudze, czysty i zdrowy system ogrzewania. Więcej na temat porównania kosztów różnych systemów grzewczych znajdziesz w kalkulatorze i w dziale Centrum wiedzy.

Pellet Energy Sp. z o.o.

ul. Polna 29

98-235 Błaszki 

Kontakt

tel.: +48 43 829 22 22

e-mail: info@pelletenergy.pl

Pellet Energy Sp. z o.o. jest producentem ekologicznego paliwa stałego – pelletu z międzynarodowymi certyfikatem jakości EN plus A1 (marka Gold)